iv. AZ EGo
AZ ELLENSÉG

Ez az anyag eredetileg Ryan Holiday „Ego is the enemy” c. könyvének a feldolgozaként indult, de utána lényegesen tágabbra vettem a tartalmat, mivel úgy éreztem, hogy a könyv nem elég gyakorlatias, és egy sor szükséges témát nem érint egyáltalán.

A címet viszont megtartottam, mivel ez az üzenet a könyv népszerűsége alapján rendkívül betalált az olvasóknál.

Összességében minél több olyan tényezőt akartam összegyűjteni, amelyek befolyásolják a döntéseinket és a véleményünket az élet fontos területein, így könnyen hibákat követünk el a hatásukra.

Ezek mind szisztematikus hibák, tehát bárkivel előfordulhatnak (és félreértés ne essék: elő is fordulnak). 

Úgy néz ki, hogy ezek az agyunk működésének a mellékhatásai, amik bizonyos helyzetekben téves irányba visznek minket – ha tisztában vagyunk velük, akkor viszont könnyebb elkerülni ezeket.

Az ego általi befolyásoltság az egyik ilyen példa, de messze nem az egyetlen. 

Mégis úgy érzem, hogy hasznos, ha „kognitív torzítások” helyett egyszerűen „egoként” hivatkozunk ezeknek az összefoglalására, még akkor is, ha ez nem felel meg a Freud által eredetileg meghatározott fogalomnak.

 

az ego eltérő meghatározásai

Különböző szakértők eltérő módokon határozzák meg az ego-t, de egy dolog közös bennük: 

Az ego eltérít minket a helyes döntésektől, lehetetlenné teszi a racionális gondolkodást, és ezért van, hogy annyival könnyebb másoknak tanácsot adni, mint a saját helyzetedet objektíven nézni.

Mindannyian az egonk szűrőjén át értelmezzük a világot, és van, ami általános ezekben a szűrőkben (pl: a saját fontosságunk túlértékelése), és van ami személyenként máshogy merül fel. 

Ebben a videóban végignézzük, hogy milyen megközelítések születtek a témában:

az ego, mint virtuális
önvédelmi szerv

Az ego az én értelmezésembem egy „virtuális szerv”, egy sor motiváció, torzítás, hajlam és meggyőződés, amik segítenek megvédeni az elménket a csalódásoktól és fájdalomtól.

A gond az, hogy ezek a csalódások és fájdalmak sokszor szükségesek ahhoz, hogy belássuk a hibás döntéseinket, és ha „túlvéd” minket valaki ezektől, vagy egyszerűen megracionalizáljuk, hogy igazából mégis valamiért helyes volt a korábbi döntésünk, akkor komoly károk érhetnek minket.

Ebben a videóban jobban körbejárom a témát, és néhány praktikus eszköz segítségével könnyebbé válik kontrollálni az ego befolyásoló szerepét. 

te is (valószínűleg)
szabotálod magad

Hoztál már valaha olyan döntést, amit utólag megbántál, és sehogy sem értetted, hogy hogyan juthattál arra, hogy ez a helyes lépés?  

Előfordult már, hogy tudtad, hogy valamit nagyon fontos lenne megtenned a jövőd szempontjából, és mégis halogattad, vagy elhitetted magaddal, hogy nem érdemes foglalkozni vele? 

Ez az önszabotázs, és ha nem tanulod meg, hogy mi történik ilyenkor a fejedben, akkor semmilyen produktivitási módszer, meditációs metódus, vagy sikerkönyv sem fog segíteni előrelépni (sokszor pont az önszabotázs választott eszközeként, halogatásra használják ez utóbbiakat az emberek). 

Ebben a videóban megnézzük, hogy miért szabotáljuk önmagunkat, és hogyan vehetjük észre:  

Magyarország hanyatlik – Neked nem kell. 

Csatlakozz az Ultrahigh-hoz, hogy modern, jövőálló tudást sajátíts el.