A Robinhoodot 2013-ban alapította két Stanfordi szobatárs és osztálytárs, Vladimir Tenev (aki a vállalat vezérigazgatójaként szolgál) és Baiju Bhatt (aki 2024 márciusáig kreatív igazgatóként tevékenykedett, de továbbra is az igazgatótanács tagja).
Miután befejezték matematikai mesterképzésüket, Bhatt egy szoftvert fejlesztett ki high frequency traderek számára New Yorkban, míg Tenev folytatta tanulmányait, és beiratkozott egy matematikai PhD programra a UCLA-n.
Azonban hamarosan otthagyta ezt a programot, és csatlakozott Bhatthoz, hogy közösen két pénzügyi céget építsenek fel, amelyek kereskedési szoftvert adtak el hedge fundoknak.
A nagy Wall Street-i cégeknél töltött idejük alatt Tenev és Bhatt egy éles ellentétre figyeltek fel.
A nagy kereskedőcégek minimális díjakat fizettek a részvénykereskedésért, míg a kisbefektetők, általában átlagos amerikaiak, magas jutalékokkal szembesültek minden egyes kereskedésnél.
Tenev és Bhatt nem csak meg akarták változtatni ezt, hanem hatalmas lehetőséget láttak egy olyan pénzügyi termék létrehozására, amely nem csak a gazdagoknak, hanem minden amerikainak hozzáférést biztosítana a tőzsdéhez.
Még az alacsony költségű brókerek is, mint az E-Trade és a TD Ameritrade, milliárdokat kerestek jutalékokból abban az időben (az átlagos jutalék kereskedésenként legalább 8 dollár volt), és megkövetelték a befektetőktől/kereskedőktől, hogy számláikon több ezer dolláros egyenleggel rendelkezzenek.
A befektetés/kereskedés elérhetőbbé tételéhez az első és legnyilvánvalóbb lépés a jutalékok csökkentése és a minimális egyenlegkövetelmények csökkentése volt.
Tenev és Bhatt azonban merész, vakmerő döntést hoztak: teljesen elengedik a jutalékokat és nincs minimális egyenleg – ez a döntés örökre megváltoztatta a brókeripart.
Miután visszatértek a Szilícium-völgybe, a páros elkezdett dolgozni a jutalékmentes mobilalkalmazásukon, amelyet Robinhoodnak neveztek el.
A „Robinhood” név felidézi a legendás angol betyárt, aki a gazdagoktól lopott, hogy a szegényeknek adjon, szimbolizálva a vállalat elkötelezettségét a hétköznapi befektetők megerősítése iránt.
Az alkalmazás első verzióját 2014 elején mutatták be a LA Hackers rendezvényen, egy éves, diákok által szervezett hackathonon, amelyet a UCLA egyetementartottak.
A vállalat ingyenes, könnyen használható, jutalékmentes kereskedési alkalmazása óriási érdeklődést váltott ki. Mire a Robinhood hivatalosan elindult az App Store-ban 2014 végén, több mint 1 millió fős várólistája volt anélkül, hogy egy centet is költöttek volna marketingre.
A platform modern és felhasználóbarát felülete, valamint játékos elemei, mint például a konfetti animációk, amelyek sikeres kereskedéseket ünnepelnek, gyorsan rezonáltak egy új hullámú fiatal befektetővel és kereskedővel, akik lelkesen vettek részt a tőzsdén.
Bár a Robinhood kezdetben dicséretet kapott azért, hogy megzavarta az iparágat és több pénzt hagyott a felhasználók zsebében, az iparágban mindenki nagyon szkeptikus volt a hosszú távú üzleti modellel kapcsolatban.
Különösen amikor az iparági óriások, az E-Trade, a Schwab, a TD Ameritrade, majd később a Merrill Lynch és a Wells Fargo bróker egységei is követték a Robinhoodot és eltörölték a jutalékokat.
A fő kérdés az volt, hogy hogyan keresett pénzt a Robinhood az évek során, és mi fog történni a vállalattal, amikor elégeti a több mint 1 milliárd dolláros tőkét, amit 2019 őszéig összegyűjtött.
A válasz a pandémia és a dübörgő tőzsde közepén érkezett. Bár ez egy egyszeri alkalom volt a Robinhood számára, amikor az aktív felhasználók száma csúcsra emelkedett a kezelt eszközökkel együtt, ez volt a kezdete egy sor botránynak és vitának is.
Kiderült, hogy a Robinhood az évek során ügyfélkereskedéseket, azaz megbízási folyamatot adott el néhány legnagyobb piacalkotónak, akik egyes feltételezések szerint kihasználták a kisbefektetőket és kereskedőket.
Ezt a gyakorlatot megbízási folyamatért fizetésnek (PFOF) nevezik, és bár legális, de egyes befektetők/kereskedők úgy vélik, hogy ez előnyt ad a megbízási folyamat vevőinek a piacokon.
A Robinhooddal kapcsolatos probléma itt az volt, hogy a vállalat évekig egy történetet adott el a világnak arról, hogy segíti a kisembereket azzal, hogy nem számít fel jutalékot a kereskedésekért, miközben valójában az ügyfelek kereskedéseit eladta nagy kereskedő cégeknek, hogy azok profitálhassanak a kereskedések végrehajtásából kissé eltérő vételi és eladási árakon.
Egyszerűen fogalmazva, az ügyfelek magasabb árat fizettek a részvények vásárlásáért, és alacsonyabb árat kaptak a részvények eladásáért.
Ezt az esetet követte a GameStop vita.
Ahogy a kisbefektetők összefogtak a Reddit WallStreetBets közösségében, hogy felhajtsák a GameStop és más erősen shortolt részvények árfolyamát (short squeeze), a Robinhood ideiglenesen korlátozta ezeknek a papíroknak a kereskedését (később belső kommunikációkból kiderült, hogy a vállalat jelentős likviditási kihívásokkal nézett szembe).
A döntés felháborodást váltott ki a felhasználók és a törvényhozók körében, akik azzal vádolták a Robinhoodot, hogy a Wall Street érdekeit helyezi előtérbe a kisbefektetőkkel szemben, és ismételten nem volt átlátható mindenki számára.
Ez azonban nem akadályozta meg a vállalatot abban, hogy 2021 júliusában tőzsdére menjen. A részvény 38 dolláron kezdett kereskedni, de az első kereskedési napon több mint 10%-ot esett, és 34,82 dolláron zárta a napot.
És bár a részvény az IPO utáni napokban 85 dollárig emelkedett, ahogy 2022-ben a kereskedési mánia (mind a részvények, mind a kripto) kezdett alábbhagyni, a Robinhood növekedése lassulni kezdett, míg a részvényár gyorsan esni kezdett.
A vállalat 25%-os bevételcsökkenést tapasztalt 2022-ben 2021-hez képest.
Abban az évben júniusban a Robinhood 6,81 dolláros történelmi mélypontra zuhant. Ez a meredek visszaesés a szigorúbb monetáris és fiskális politika bevezetésének, a növekvő inflációnak és a közelgő recesszióval kapcsolatos széles körű aggodalmaknak volt tulajdonítható.
Ezek a tényezők hatékonyan szétrombolták azokat a feltételeket, amelyek korábban elősegítették a vállalat exponenciális növekedését a járvány idején.
Azonban a vezetőség több jelentős változtatást hajtott végre ebben az időszakban, ami egy 2023-ban kezdődő fordulathoz vezetett.
Először is, a platform változásai: jelentős felületbeli változtatások és új biztonsági intézkedések (különösen az opciós kereskedéssel kapcsolatban, mint például további kritériumok és oktatás megkövetelése, mielőtt a felhasználók bonyolultabb kereskedéseket folytathatnak), valamint javított ügyfélszolgálat és általános nagyobb átláthatóság.
Másodszor, a vállalat új szolgáltatásokat kezdett hozzáadni, így a brókeri szolgáltatáson túl egy egységes pénzügyi alkalmazássá vált.
A Robinhood bevezette a nyugdíjszámlát, ahol a vállalat 3%-ig párosítja a hozzájárulásokat, 4.5%-ra emelte a megtakarítási APY-t, és bemutatta a Robinhood Gold Cardot 3% készpénz-visszatérítéssel.
Ezeknek az új szolgáltatásoknak a hozzáadása segít a Robinhoodnak gyorsan diverzifikálni a bevételi forrásait, és új módokat találni a vállalat jövőbeni növekedésére.
A Robinhood elsősorban a brókeri és pénzügyi technológiai (fintech) piacon működik, jelentős hangsúlyt fektetve a lakossági kereskedésre az USA-ban.
A kisbefektetők szeretnek olyan alkalmazásokat használni, amelyek jutalékmentes kereskedést kínálnak és előtérbe helyezik a felhasználói élményt, és ebben a Robinhood a piacvezető.
A lakossági brókerek különféle befektetési termékeket kínálnak, beleértve a részvényeket, ETF-eket, opciókat és néha befektetési alapokat.
Az elmúlt néhány évben sok ilyen lakossági bróker kezdett el más pénzügyi szolgáltatásokat is kínálni, beleértve a mobil fizetéseket, hitelkártyákat, robo-tanácsadókat, digitális pénztárcákat és személyes pénzügyi kezelő eszközöket, mint például a nyugdíj- és megtakarítási számlák.
Ugyanakkor az ezekben a piacokon működő vállalatok szabályozási kihívásokkal szembesülnek, mivel a szigorúan szabályozott pénzügyi iparágban működnek.
A brókeri és fintech piacokat számos trend hajtja. A legfontosabb a „kereskedés retailizációja”, a pénzügyi oktatás javulása és az olyan alkalmazások megjelenése, amelyek a brókeri szolgáltatásokon túl széles körű pénzügyi szolgáltatásokat kínálnak.
Az USA történelmileg az a ország, ahol a legmagasabb a tőzsdéken részt vevő lakosság aránya – ma majdnem a háztartások 60%-a rendelkezik legalább egy nyilvános vállalat részvényeivel (az Egyesült Királyság a második körülbelül 35%-kal).
A millenniál generáció kritikus szerepet fog játszani a tőzsdék növekedésében. Ez a demográfiai csoport belép a legjobb éveibe, a legtöbb pénzt keresi, házakat vásárol, és megalapozza a nyugdíjas éveket.
Ezek az emberek a következő években intenzív befektetők lesznek, és pontosan ők azok a befektetők, akik technikailag jártasak, és minden pénzügyeiket alkalmazásokon keresztül intézik.
Amikor a Robinhood elindult, fiatal, tapasztalatlan befektetőket célzott meg, ami felhívta a szabályozók figyelmét. Azoknak a felhasználóknak a körülbelül fele, akik számlát nyitottak a Robinhoodnál, első alkalommal használtak brókerszolgáltatást.
Azóta a vállalat számos változtatást vezetett be platformján, és az oktatást helyezte előtérbe, oktatási forrásokat biztosítva, hogy segítsen a felhasználóknak megérteni a befektetés/kereskedés alapjait, kockázatait és stratégiáit.
Lényegében a Robinhood a millenniál generáció brókercégévé vált. A tőzsdékkel szorosan együttműködve a piacon elérhető legfelhasználóbarátabb terméket építi.
A vállalat ezt követően egy rendkívül hatékony stratégiát követ, amelyben az eredetileg kereskedés miatt érkező ügyfelekkel együtt növekszik, és teljes körű kereskedési termékeken túl különféle további termékeket kínál.
Az elemzők várakozásai szerint a Robinhood 2024-ben 2,39 milliárd dolláros bevételt fog generálni, ami körülbelül 28%-os éves növekedést jelent, elsősorban ugyanazoknak a kedvező tényezőknek köszönhetően, mint 2023 végén.
2024 harmadik negyedévében a Robinhoodnak 25.1 millió megnyitott számlája volt, ez 1 millióval több az előző év azonos időszakához képest.
Míg a finanszírozott számlák száma az elmúlt két évben nem nőtt jelentősen, jelentős növekedés volt a nettó betétekben – ez az első módja annak, ahogyan a Robinhood növeli a részesedését a meglévő ügyfeleinél.
A nettó betétek összege 152 milliárdra emelkedett a harmadik negyedévre, ami 76%-kal magasabb, mint egy évvel korábban.
Amióta a Robinhood a brókeri tevékenységen túlmutató termékeket vezetett be, a nettó betétek mérete jelentősen nőtt.
Az ügyfelek rekord számban helyezik át eszközeiket a Robinhoodhoz, részben azért, mert a befizetések egy részét (kb 3%-ot) „match”-eli a Robinhood, és pénzt ad hozzá a saját forrásaiból.
A vezetőség azonban úgy véli, hogy a következő években továbbra is képes lesz 20% feletti növekedési ütemmel vonzani a nettó betéteket, olyan kedvező tényezők támogatásával, mint a millenniál generáció növekvő vagyona, valamint a meglévő piacokon való részesedés növekedése és az új piacokra és termékkategóriákba történő terjeszkedés.
A második módja annak, ahogyan a Robinhood növeli pénztárca részesedését, a Gold előfizetésén keresztül történik, amelyet először 2016 szeptemberében vezettek be.
Ez az 5 dolláros havi előfizetési szolgáltatás az évek során fejlődött, és ma számos előnnyel jár, beleértve a be nem fektetett készpénzre akár 4.5%-os kamatot, megnövelt betéti limiteket, hozzáférést margin kereskedéshez a piacon a legolcsóbb árakon (~8%), további kutatásokat és piaci adatokat, és a Gold hitelkártyát.
Ez az ajánlat valóban kiemelkedik a piacon, és egyre több ügyfél találja vonzónak, amint az a Gold előfizetők közelmúltbeli növekedéséből látható.
2024 harmadik negyedévében a vállalat 2.2 millió Gold tagot jelentett, ami 65%-os éves növekedést jelent. Ez a megdöbbentő növekedés volt, miközben a vállalat még csak a Gold tagság elterjedésének felszínét karcolja.
Az elmúlt 12 hónapban a Gold előfizetések elsődleges növekedési hajtóereje a Yield termék volt. A legtöbb Robinhood ügyfél még nem látott magas kamatkörnyezetet, és az 4.5%-os hozammal egyre többen helyezik át megtakarításaikat a Robinhoodhoz más helyekről.
Ennek eredményeként a Gold előfizetők nettó betétei nagyjából kétszer olyan gyorsan nőttek, mint az átlagos Robinhood felhasználóé, és ötszörösére nőtt a nyugdíjszámlák elfogadottsága.
A nyugdíj eszközök most már meghaladják a 7 milliárd dollárt, ami azt jelzi, hogy az ügyfelek hosszú távon több megtakarítást helyeznek el a Robinhoodnál.
A Robinhood még tovább ment, és 2023 márciusában bejelentette a Gold kártyát, ami idő közben elérhetővé is vált. Kevesebb mint két hónap alatt több mint 1 millió ügyfél regisztrált rá, miközben a vállalat gyakorlatilag nulla dollárt költött a népszerűsítésére.
A Gold kártya 3% készpénz-visszatérítést kínál minden vásárlás után és egyéb előnyöket. A Gold kártya segíthet a vállalatnak felgyorsítani a Gold előfizetések elfogadását, mivel a várólistán lévőknek a fele Gold előfizető már most is.
A Robinhood 2019-ben kezdett terjeszkedni az Egyesült Államokon kívülre, miután brókeri engedélyt kapott az Egyesült Királyságban. Azonban a COVID-19 járvány miatt a vállalat szüneteltette ezt a terjeszkedést, és teljes mértékben az Egyesült Államokban tapasztalt robbanásszerű növekedésre összpontosított.
Az Egyesült Királyságban történő terjeszkedés végül 2024 márciusában indult újra, és azóta is jól halad a vezetőség megjegyzései szerint (még nem osztottak meg adatokat a nyilvánossággal). A Robinhood iránti érdeklődés magas mind a befektetők, mind a szabályozók részéről.
Az Egyesült Királyságban a befektetők izgatottak, hogy végre megtapasztalhatják a híres Robinhood alkalmazást, míg a szabályozók szívesen dolgoznak együtt a vállalattal a tőzsdei részvétel növelésén az amerikai szintre (az Egyesült Királyság jelenleg a világ második országa, ahol a lakosság körülbelül 33%-a vesz részt a befektetésekben).
A nemzetközi terjeszkedés részeként a Robinhood kriptoajánlatot is indított az EU bizonyos országaiban. A vállalat aktívan keresi a kriptolehetőségeket az Egyesült Államokon kívül, különösen Európában, ahol ezeknek az eszközöknek a szabályozása jobban meghatározott.
A Robinhood Crypto lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy több mint 30 kriptovalutát vásároljanak, adjanak el és tároljanak euróval, átlagosan a legalacsonyabb költségeken, alacsonyabb áron, mint a Coinbase vagy a Binance, amelyek az európai kriptopiac fő szereplői.
A Robinhood Crypto még nem kínál stakinget, hitelezést vagy más eszközöket és termékeket, amelyeket más kriptobrókerek nyújtanak.
Azonban a Bitstamp nemrégiben bejelentett felvásárlásával, amely az egyik legrégebbi kriptovaluta tőzsde (2011 óta működik), a Robinhood nemcsak felgyorsíthatja nemzetközi terjeszkedését (a Bitstamp több mint 50 aktív engedéllyel rendelkezik, és kiskereskedelmi és intézményi ügyfelei vannak sszerte a világban), hanem hozzáadhatja ezeket a hiányzó termékeket is.
HAMAROSAN
Nagyon nehéz egy ilyen grafikonnál azt mondani, hogy ez a csúcs, de nem látom, hogy a log 4.618-as extenziós szintnél hogyan menne tovább ez a harmadik hullám.
Az ideális belépési szint ebben a helyzetben jó eséllyel 21$ körül lenne, könnyen lehet, hogy eddig fog tartani a IV. hullám visszahúzása, és így fordulhatnánk rá az ötödik hullámra.
Mivel a Robinhood bevételei együtt emelkednek a felhasználó tőzsdén elért profitjával, ezért könnyen lehet, hogy az ötödik nagyon erős hullám lehet, teljes kiskereskedői mánia mellett.